Teme
Tražilica
Zakonodavstvo RH vezano uz nuklearnu energiju
Zakonodavni okvir RH kojim se omogućava obavljanje nuklearnih djelatnosti i djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja uz osiguranje zaštite od štetnih posljedica kao i općenito zaštita pojedinca i društva od štetnih posljedica primjene nuklearne energije na globalnoj razini, definiran je nizom zakona i podzakonskih akata.
Temeljni zakon je Zakon o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti, u daljnjem tekstu Zakon, (NN br. 141/13). Tim se zakonom određuju mjere radiološke sigurnosti, mjere fizičkog osiguranja te neširenja nuklearnog oružja pri obavljanju nuklearnih djelatnosti i djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, u svrhu omogućavanja primjerene zaštite pojedinaca, društva i okoliša, u sadašnjosti i budućnosti, od štetnih posljedica ionizirajućeg zračenja i omogućavanja sigurnog obavljanja djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, nuklearnih djelatnosti, zbrinjavanja radioaktivnog otpada i fizičkog osiguranja izvora ionizirajućeg zračenja i nuklearnih postrojenja. Zakon je stupio na snagu u studenom 2013. godine, a za donošenje niza pravilnika definiranih zakonom propisan je rok od dvije godine. Do donošenja istih, ako nisu u suprotnosti sa Zakonom, na snazi ostaju sljedeći podzakonski akti:
- Pravilnik o zdravstvenim uvjetima izloženih radnika i osoba koje se obučavaju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja (NN, br. 80/13.)
- Pravilnik o obrazovanju potrebnom za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja i primjenu mjera zaštite od ionizirajućeg zračenja (NN, br. 63/11.)
- Pravilnik o mjerenju osobnog ozračenja, ispitivanju izvora ionizirajućeg zračenja i uvjeta rada te o izvješćima i očevidnicima (NN, br. 41/12. i 89/13.)
- Pravilnik o uvjetima za primjenu izvora ionizirajućeg zračenja u medicini i dentalnoj medicini (NN, br. 89/13.)
- Pravilnik o granicama ozračenja (NN, br. 59/13.)
- Pravilnik o fizičkom osiguranju radioaktivnih izvora, nuklearnog materijala i nuklearnih objekata (NN, br. 38/12.)
- Pravilnik o praćenju stanja radioaktivnosti u okolišu (NN, br. 121/13.)
- Pravilnik o uvjetima i mjerama zaštite od ionizirajućih zračenja za obavljanje djelatnosti s električnim uređajima koji proizvode ionizirajuće zračenje (NN, br. 41/13.)
- Pravilnik o uvjetima za projektiranje, gradnju te uklanjanje građevina u kojima su smješteni izvori ionizirajućeg zračenja ili se obavljaju djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja (NN, br. 99/08.)
- Pravilnik o odobrenjima i dozvolama za uporabu i promet izvora ionizirajućeg zračenja (NN, br. 71/12. i 89/13.)
- Pravilnik o načinu uklanjanja radioaktivnog onečišćenja, zbrinjavanja radioaktivnog izvora, odnosno poduzimanja svih drugih prijeko potrebnih mjera radi smanjenja štete za ljude i okoliš ili uklanjanja daljnjih rizika, opasnosti ili šteta (NN, br. 53/08.)
- Pravilnik o obavljanju nuklearne djelatnosti (NN, br. 74/06.)
- Pravilnik o posebnim uvjetima koje moraju ispunjavati stručne organizacije za obavljanje određenih poslova iz područja nuklearne sigurnosti (NN, br. 74/06.)
- Pravilnik o uvjetima nuklearne sigurnosti i zaštite za smještaj, projektiranje, gradnju, uporabu i razgradnju objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost (NN, br. 71/08.)
- Pravilnik o ovlašćivanju stručnih tehničkih servisa za obavljanje stručnih poslova zaštite od ionizirajućeg zračenja (NN, br. 72/11.)
- Pravilnik o načinu i postupku nadzora prilikom uvoza ili izvoza materijala za koji postoji opravdana sumnja da je onečišćen radionuklidima ili sadrži radioaktivne izvore (NN, br. 114/07.)
- Pravilnik o uvjetima i mjerama zaštite od ionizirajućeg zračenja za obavljanje djelatnosti s radioaktivnim izvorima (NN, br. 41/13.)
- Pravilnik o visini naknada, vrstama i visini dodatnih troškova te načinu plaćanja za poslove koje obavlja Državni zavod za zaštitu od zračenja (NN, br. 89/09.)
- Pravilnik o službenoj iskaznici i znački inspektora za radiološku i nuklearnu sigurnost (NN, br. 28/11.)
- Pravilnik o opsegu i sadržaju Plana i programa mjera za slučaj izvanrednog događaja te izvješćivanja javnosti i nadležnih tijela (NN, br. 123/12.)
- Pravilnik o nadzoru i kontroli prekograničnog prijevoza radioaktivnog otpada i istrošenog goriva (NN, br. 11/13.)
- Pravilnik o uvjetima i načinu izdavanja i oduzimanja odobrenja za ambalažu za prijevoz radioaktivnih i nuklearnih materijala (NN, br. 42/13.).
Također je bitno spomenuti i Uredbu o mjerama zaštite od ionizirajućeg zračenja te intervencija u slučaju izvanrednog dogođaja (NN, br. 102/12) kojom se uređuje odgovor na izvanredni događaj koji može nastati u djelatnostima s izvorima ionizirajućeg zračenja i nuklearnim djelatnostima te mjere zaštite od ionizirajućeg zračenja i intervencije koje se poduzimaju u slučaju izvanrednog događaja.
Na temelju članka 54. stavka 1. Zakona u listopadu 2014. godine Hrvatski sabor donio je Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i nuklearnog goriva (NN, br. 125/14) kao prvi korak u izradi Nacionalnog programa kojim će se definirati kada, gdje i kako će se zbrinuti istrošeno nuklearno gorivo i radioaktivni otpad uz primjenu najviših sigurnosnih standarda, a da se pritom ne nameće nepotrebni teret budućim generacijama.
Kao dva ključna administrativna tijela Zakon definira Vijeće za radiološku i nuklearnu sigurnost kao savjetodavno tijelo Hrvatskog sabora i Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost koji obavlja tehničke i stručne poslove za navedeno vijeće. Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost nastao je u veljači 2010. godine spajanjem Državnog zavoda za zaštitu od zračenja i Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost.
Osim navedenim Zakonom i pravilnicima, zaštita građana RH od potencijalnih radioloških i nuklearnih opasnosti zakonodavno je regulirana i drugim podzakonskim aktima, primjerice Pravilnikom o posebnim uvjetima za uvoz hrane za životinje podrijetlom ili isporučene iz Japana nakon incidenta u nuklearnoj elektrani Fukushima (NN, br. 13/13) donesenim temeljem članka 84. stavka 5. Zakona o hrani (NN, br. 46/07, 84/08, 55/11).